Uticaj mobilnih telefona i antena na zdravlje ljudi
Da li je opasno koristiti mobilne telefone? Da li „zrače“ i kada nisu u upotrebi? Koliko ,,zrači“ mobilna antena? Ovo su samo neka pitanja koja korisnici mobilne telefonije neretko postavljaju.
Mobilni telefoni i antene za mobilnu telefoniju emituju radio talase koji predstavljaju elektromagnetno, a ne radioaktivno zračenje. Ove talase koriste i radio i TV stanice, profesionalne službe, kao i uređaji u domaćinstvu. Kako biste isključili i najmanju mogućnost štetnih dejstava elektromagnetnog zračenja, koriste slušalice i kabl, izbegavajte duge razgovore i šaljite SMS/MMS poruke.
Zračenje mobilnih telefona
Svaki električni uređaj emituje određenu količinu elektromagnetnog polja. Stoga, ne mogu da se porede zračenja mobilnih telefona i drugih uređaja zato što emituju različite frekvencije. Samim tim, i naše telo je u različitoj meri tolerantno prema različitim frekvencijama. Uređaji koji sadrže radio odašiljače ili visok napon, kao što su bežični telefon, mikrotalasna pećnica, ekrani televizora i kompjuterski monitori, emituju najjače signale. Lampe i fluorescentne cevi takođe emituju veće količine zračenja. Sva navedena oprema i mobilni telefoni emituju zračenje koje je u okvirima graničnih vrednosti koje propisuje SZO (Svetska zdravstvena organizacija). Dodatno, naprednije verzije uređaja, poput novih televizora, kompjuterskih monitora i mikrotalasnih pećnica emituju slabije zračenje od starijih modela.
Zračenje antena
Koliko zrače mobilne antene? Zašto se montiraju na stambenim zgradama? Primenom najsavremenije opreme, kao i ponudom mobilnih telefona najnovije generacije, Yettel je elektromagnetno zračenje sveo znatno ispod maksimalno dozvoljenih vrednosti koje propisuju i domaći i inostrani propisi.
Yettel se u Srbiji pridržava zakonom definisanih graničnih nivoa, koji su stroži od relevantnih evropskih normi.
Radio-signali sa antena Yettel baznih stanica prenose se u određenom pravcu, slično zracima svetlosti iz baterijske lampe.
Unutar objekata u blizini antena, vrednosti jačine elektromagnetnog polja su od 10 do 100 puta manje od zakonom utvrđenih graničnih vrednosti.
Postavljanje antena baznih stanica mobilne telefonije u određenom okruženju dovodi do toga da svi mobilni telefoni emituju slabije zračenje i manje troše bateriju samog telefona, jer je skraćen put signala do najbliže antene.
Tehnička rešenja Yettela dodatno vode računa o bezbednosti i zdravlju, tako što ne dozvoljavaju direktno izlaganje stanovništva antenama (neposredno uz antenu, na istoj visini i u pravcu u kojem je ona usmerena).
Tehnologija mobilnih mreža uslovljena je kapacitetom (mogućnost istovremenog pristupa većeg broja korisnika mreži) i kvalitetom (dobra pokrivenost signalom), što zahteva da se antene postavljaju bliže korisnicima.
Ne postoje naznake da će radio-signali mobilnih mreža nove generacije biti opasni po zdravlje. Naprotiv, trenutni zaključci govore da je emisija signala nove opreme manja od emisija GSM opreme.
Tehnološki, mreže mobilne telefonije novijih generacija rade na višim frekvencijama, jer u tim opsezima postoji veći broj raspoloživih radio kanala. Rezultat je gušća mreža, s više baznih stanica, koje rade s antenama manje snage. Na taj način mobilni telefoni biće u kvalitetnom polju i samim tim, imaće manje zračenje elektromagnetnih talasa.