Upravljanje otpadom i reciklaža
Od 2010. godine, u prostorijama upravne zgrade na Novom Beogradu, uveli smo praksu razvrstavanja otpada. Postavljene su kante za razvrstavanje otpada, kao što su papir, plastika i aluminijum, a zaposleni takođe prikupljaju plastične čepove koje predajemo organizaciji „Čep za hendikep“. Ubrzo nakon toga smo u prodavnicama počeli da koristimo papirne umesto plastičnih kesa, i uveli opciju elektronskog računa.
Telekomunikaciona oprema, komponente IT opreme, računari, mobilni telefoni i drugi elektronski uređaji koji više nisu u upotrebi, sadrže opasne materije. Nepravilno odlaganje ove opreme može imati velike posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu. U okviru sistema upravljanja otpadom, Yettel ovu vrstu otpada upućuje na dalji tretman odnosno reciklažu. Kompanija takođe generiše značaje količine ambalažnog otpada, kao što su papir, karton, plastika i dr. te u skladu sa zakonskom regulativom ovaj otpad predaje na reciklažu.
Svi građani kao i pravna lica, mogu doneti svoje stare telefone u Yettel prodavnice širom Srbije i na taj način učestvovati u procesu reciklaže starih uređaja, odnosno smanjenju količina električnog i elektronskog otpada, a u krajnjem cilju smanjenju emisije gasova koji dovode do stvaranja efekta „staklene bašte“. Svako ko donese telefon na reciklažu, bio naš korisnik ili ne, dobija vaučer za kupovinu telefona, ili dodatne opreme u Yettelu. Programom reciklaže smo upotpunili ekosistem „Sve za telefon, telefon za sve“, a na ovaj način podižemo svest građana o rastućem problemu elektronskog otpada koji utiče na zagađenje životne sredine, o štetnosti baterija mobilnih telefona, i na kraju o važnosti same reciklaže.
Proces reciklaže starih telefona i njegov značaj za životnu sredine ogleda se u sledećem:
- Mobilni telefoni se ručno rasklapaju na sastavne delove: bateriju, plastiku, metale, staklo, štampanu ploču.
- Sekundarne sirovine - plastika, metali, staklo, predaju se ovlašćenim operaterima koji ih koriste za ponovnu upotrebu.
- Štampane ploče sadrže metale, plastiku kao i plemenite metale poput zlata, srebra i olova koji se nakon reciklaže mogu ponovo upotrebiti.
- Baterije sadrže teške metale poput žive, olova, kadmijuma i zato su vrlo toksične za životnu sredinu (voda, zemljište), te zahtevaju specijalan način recikliranja. Većina otpadnih baterija klasifikuje se kao opasan otpad. Glavna prednost recikliranja baterija jeste smanjenje primarne proizvodnje materijala i energenata, te emisije žive, olova i kadmijuma u prirodu.
- Iz baterija se izdvajaju različiti metali poput kobalta i bakra, čijim se ponovnim korišćenjem smanjuje potreba za eksploatacijom prirodnih resursa, kao i količina novonastalog otpada
Naša ambicija je da unapredimo okolinu reciklažom najmanje 1.000.000 telefona do 2025. godine.
Već ste nam pomogli da:
recikliramo više od
starih telefona
odložimo više od
kg elektronskog otpada