Održan prvi događaj posvećen sajber bezbednosti
Prvi događaj u okviru programa „Yettel fuzija – biznis i nove tehnologije“, posvećen temi sajber bezbednosti, održan je u četvrtak, 28. septembra u Yettelu. Događaj je okupio predstavnike državnih institucija, malih i srednjih preduzeća i svetskih lidera u oblasti kreiranja rešenja za različite sajber pretnje.
Moderator i domaćin bio je Ivan Stojanović, Direktor sektora za poslovne korisnike u Yettelu.
Na prvom panelu, Prvi zamenik Posebnog tužioca iz Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, gospodin Aleksandar Momčilović, pričao je o osnivanju i radu Tužilaštva. Kroz primere pojedinih slučajeva, Gospodin Momčilović je objasnio sa kojim vrstama sajber napada se suočavaju preduzeća u Srbiji, i kako Tužilaštvo postupa kada dobije prijavu.
Predstavnica Nacionalnog CERT-a, gospođa Daniela Andrović, pričala je o nadležnostima i radu ovog tela, i kroz konkretan primer pokazala kako dolazi do sajber napada. Nacionalni CERT podelio je i značajne informacije o najučestalijim vrstama sajber napada u Srbiji:
„Imajući u vidu da je sofisticiranost sajber napada na zavidnom nivou, ona se najčešće može primetiti u fišing kampanjama, ali i ransomver napadima, bilo da je reč o institucijama, kompanijama ili fizičkim licima. Jedna od grešaka se ogleda i u činjenici da zaposleni koriste svoje poslovne imejl adrese za kreiranje naloga na društvenim mrežama, što ih čini posebno ranjivim za fišing napade ili napade poput socijalnog inženjeringa. Druga česta greška može biti slanje poverljivih ili ličnih podataka putem instant aplikacija za slanje poruka (npr. Viber, WhatsApp i sl.) što se nije pokazalo kao dobra praksa“, poručuju iz CERT-a.
U slučaju sajber napada, kompanije incident mogu prijaviti putem sajta cert.rs, klikom na dugme „Prijavi incident“.
„U okviru forme za prijavu incidenta potrebno je uneti kontakt podatke fizičkog ili pravnog lica (malo i srednje preduzeće/IKT sistem od posebnog značaja) i opisati incident koji se dogodio. Detaljno uputstvo za prijavu incidenta može se preuzeti ovde.
Nacionalni CERT ohrabruje i poziva sve žrtve sajber napada da dostave informacije o incidentima, na taj način će se proširiti obim saznanja i preporuka koje Nacionalni CERT pruža“.
Nacionalni CERT podelio je i nekoliko saveta kako se sajber napadi mogu prevenirati:
- Kreiranjem kompleksnih lozinki za sve naloge (za pristupanje računaru, imejl nalog, društvene mreže);
- Korišćenjem dvofaktorske autentifikacije;
- Obazrivim korišćenjem otvorenog bežičnog interneta (Wi-Fi), odnosno javno dostupnih tačaka za pristup internetu;
- Voditi računa prilikom prijema poruka koje u sebi sadrže priloge ili linkove;
- Redovnim ažuriranjem operativnog sistema i softvera.
U drugom delu programa, predstavnici kompanija Yettel, Unicom i Inter WM podelili su svoja iskustva, sa kojim vrstama sajber napada su se suočili i koje su bile posledice.
Predstavnici lidera iz oblasti sajber bezbednosti predstavili su rešenja Sophos, Acronis i Fortinet.
Dragan Pleskonjić, ekspert iz oblasti informacione bezbednosti, preduzetnik i start-up osnivač, inovator i predavač, podelio je sa prisutnima svoje bogato iskustvo iz SAD, kao i saznanja o tome kako se veštačka inteligencija koristi u kontekstu sajber bezbednosti.